NÁŠ PŘÍBĚH

Improvizační festival v roce 2024 oslaví svoje dvanácté narozeniny. Středobodem našeho zájmu byla původně 

hudební historická improvizace. Nebojíme se ale seznámit se i s jejími mladšími příbuznými a nabídka workshopů je i mimohudební.

Koncept

Každý rok se koncept trochu mění. Začínali jsme s výhradním zaměřením na historickou hudební improvizací, ale postupně a rádi rozšiřujeme nabídku kurzů i do jiných oborů, ať už se jedná o divadlo a jeho různé improvizační formy, výrobu hudebních nástrojů nebo benátských masek, elementární improvizaci a hru se zvuky či taneční improvizaci. Témata kurzů volíme také dle reakcí na improvizační semináře během školního roku a lektory, kteří nás zaujali. 

Cesta Improfestu

Pravzorem je nám improvizační festival na vysoké hudební škole Lipsku, kde se v rámci seminářů, koncertů a jamsession setkávají hudebníci z celého světa. Improfest v Nové Pace je organizován Základní uměleckou školou Nová Paka, proto se často jeho téma potkává s celoročním tématem ZUŠ. Ve školním roce 2012/13 jsme v rámci tématu voda, pracovali na renesančních písních o vodě, v dalším roce jsme 2013/14 využili téma příběhu ve spolupráci s divadelníky v žánru commedie dell´arte. Rok 2014/15 nás provázelo v Telemannii téma rytmus, 2016/17 v lidových písních různých etnik jsme si zažili téma proměna, v roce 2017/1018 jsme pracovali na scénické hudbě k divadlu inspirováni celoročním tématem ad hoc a v 2018/19 nás ve vesmírných vokálních improvizacích bude inspirovat celoroční téma kruh.

Proč improvizace?

Improvizace je princip, který jako by povětšinou do našeho vzdělávacího systému nepatřil. Přitom hudební improvizace je do značné míry dovednost stojící na řemesle - a jako všude jinde, ten největší špás začíná až po jeho ovládnutí. Ale to samozřejmě neznamená, že cesta k ovládnutí tohoto řemesla není zábavná a veselá. Improvizace znamená být svobodný díky tomu, že znám pravidla hry. Improvizace znamená i nové nekonečno, jehož jsme tvůrci. Improvizace znamená taky otevření uší pro své spoluhráče a pohotovost našich reakcí v hudebním vyjádření, kterou nelze získat jinak, než praxí. My se nejvíce věnujeme ansámblové improvizaci, tedy způsobům hudební komunikace ve skupině lidí. První písemné dochované učebnice improvizace jsou nám velikou inspirací. Závisláky na notách necháváme zažít zprvu možná náročné, časem ale i osvobozující chvíle. V rámci večerních jam sessions si mohou účastníci témata kurzů vyzkoušet.

Magda Uhlířová


© IMPROFEST - FESTIVAL HISTORICKÉ IMPROVIZACE
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky